Lukrecja gładka - opis rośliny, występowanie, stosowanie - Glycyrrhiza glabra

Lukrecja gładka
Przejdź do treści

Lukrecja gładka - opis rośliny, występowanie, stosowanie

Glycyrrhiza glabra
Glycyrrhiza glabra

Nazwa polska: Lukrecja gładka
Systematyka:
Królestwo
  Podkrólestwo
     Gromada
        Podgromada
            Klasa
               Podklasa
                  Rząd
                     Rodzina
                        Rodzaj
                           Gatunek
Plantae – Rośliny
Tracheobionta
Spermatophyta – Nasienne
Magnoliophyta – Okrytonasienne
Magnoliopsida – Dwuliścienne
Rosidae
Fabales
Fabaceae – Motylkowate
Glycyrrhiza L. – Lukrecja
Glycyrrhiza glabra L. – Lukrecja gładka
(źródło: http://plants.usda.gov/classification/)
Jak wygląda Lukrecja gładka
rycina Glycyrrhiza glabraOPIS ROŚLINY:

Części lecznicze

W lecznictwie wykorzystuje się korzeń lukrecji – Glycyrrhizae radix (syn. Liquiritiae radix). Surowcem są okorowane korzenie wraz z rozłogami. Barwę mają cytrynawożółtą, powierzchnię szorstką i włóknistą, smak słodki lekko palący.

Kwiaty i owoce

Kwiaty barwy liliowej, zebrane w długie grona, wyrastają z kątów liści. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Owocem jest strąk.

Liście, Łodyga i Korzeń

Bylina o wzniesionej łodydze, 1-1,5 m wysokości. Liście nieparzystopierzaste, złożone z 9-17 jajowatych, ostro zakończonych listków barwy ciemnozielonej. System korzeniowy silnie rozwinięty, składa się z głównego korzenia palowego i odchodzących od niego korzeni bocznych długości nawet kilku metrów. Z pąków szyjki korzeniowej wyrastają silnie rozgałęzione rozłogi 3-4 m długości, z których wybijają nowe pędy.
Zdjęcia z natury
Występowanie i historia

Właściwości

Korzeń lukrecji ma smak słodki, lekko palący.

Występowanie

W stanie dzikim roślina występuje w środkowej i zachodniej Azji, gdzie często jest uporczywym chwastem na plantacjach bawełny. Od dawna uprawiana jest na południu Europy, w Azji Mniejszej i Afganistanie. Obecnie największe plantacje znajdują się na terenie byłego Związku Radzieckiego, Hiszpanii, Włoszech, Turcji i Syrii. W Polsce wprowadzona do uprawy po II wojnie światowej.

Aspekty historyczne i tradycyjne stosowanie

Rodzajowa nazwa rośliny wywodzi się z języka greckiego glykos – słodki i rhiza – korzeń, co wiąże się ze słodkim smakiem korzenia, nazwa gatunkowa – glabra – gładki odnosi się do nasion, które u tego gatunku mają gładką powierzchnię.

Produkcja

Zbiór korzeni przeprowadza się po 3-4 latach wegetacji, jeżeli roślinę rozmnaża się wegetatywnie – a po 6-7 latach, jeżeli rozmnaża się z nasion. Główna masa korzeni znajduje się na głębokości 20-40 cm. Korzenie kopie się późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji. Wykopane korzenie płucze się i suszy w temperaturze 35°C, a następnie okorowuje (Rumińska A. i inni, 1990).
Copyright Pharmavita 2017. Formularz kontaktowy na dostępny na www.pharmavita.pl
Wróć do spisu treści