Pochrzyn kosmaty - opis rośliny, występowanie, stosowanie
Dioscorea villosaNazewnictwo
Nazwa polska
pochrzyn kosmaty, pochrzyn meksykański, znany też pod nazwami ignam i jams (Ashwell M. i inni, 2000)
Nazwy handlowe
Wild Yam Extract, Mexican Wild Yam Power, Wild Yam, Wild Yam Root & Rhizome Extract, Wild Yam Root
Inne nazwy
China Root, Colic Root, Devil’s Bones, Rheumatism Root, Yuma (Gruenwald J. i inni, 2000)
Systematyka:
| Plantae – Rośliny Tracheobionta Spermatophyta – Nasienne Magnoliophyta – Okrytonasienne Liliopsida – Jednoliścienne Liliidae Liliales Dioscoreaceae Dioscorea L. – Pochrzyn Dioscorea villosa L. – Pochrzyn kosmaty |
(źródło: http://plants.usda.gov/classification/)
Jak wygląda Pochrzyn kosmaty
Części lecznicze
część leczniczą stanowi wysuszone kłącze z korzeniami
Kwiaty i owoce
Roślina ma małe zielonkawo-żółte kwiaty. Kwiaty męskie są w opadających wiechach, żeńskie w opadających kiściach, składających się z kłosów.
Liście, Łodyga i Korzeń
Dioscorea villosa jest pnącą byliną. Ma blado brązowe, cylindryczne, poskręcane, bulwiaste kłącze i cienką, wełnistą, czerwonawo-brązową łodygę mierzącą do 12m wysokości. Liście są zasadniczo owalne, zwykle naprzeciwległe, sercowate długości 6 do 14cm. Górna powierzchnia liści jest gładka, spodnia strona jest omszona. Załamanie jest krótkie i twarde.
Właściwości
Smak początkowo jest niewyczuwalny, później cierpki. Liście są bez zapachu.
Występowanie i historia
Występowanie
Roślina występuje naturalnie na południu Stanów Zjednoczonych i w Kanadzie. Obecnie jest szeroko uprawiano w wielu częściach świata o klimacie tropikalnym, subtropikalnym i umiarkowanym (Gruenwald J. i inni, 2000).
Aspekty historyczne i tradycyjne stosowanie
Pochrzyn kosmaty, znany też pod nazwami ignam i jams, to roślina pochodząca z północnej i środkowej Ameryki, którą już Aztekowie i Majowie wykorzystywali jako środek uśmierzający ból. Później europejscy osadnicy zaczęli go stosować do leczenia bólów stawów i kolki.
Pierwsze środki antykoncepcyjne były produkowane z diosgeniny (związku zbliżonego budową do progesteronu), który występuje w pochrzynie (Ashwell M. i inni, 2000).
Surowiec
Surowiec stanowi korzeń i kłącze Dioscorea villosa (Gruenwald J. i inni, 2000).