Niepokalanek mnisi - Działanie i farmakologia
Chemizm:
Irydoidy typu aukubiny
agnuzyd i aukubina (w ilości 0,1-1%)
Flawonoidy
głównie typu metoksyflawonów (pochodne luteoliny) i metoksyflawonoli (pochodne kwercetyny i kemferolu (Lamer-Zarawska E., 2002); zawiera między innymi kastynę, 3,6,7,4’-tetrametyloeter, 3,6,7,4’-tetrametyloeter 6-hydroksykemferolu, 3,6,7-trimetyloeter 6-hydroksykemferolu (penduletyna), 3,6,7-trimetyloeter kwercetageniny (chrysospenol D) (Gruenwald J. i inni, 2000) oraz 5,4’-dihydroksy-3,6,7,3’-tetrametoksyflawon, lutoelinę, witeksykapina, artemetynę, izorhamnetynę, 6-C-(4”-metylo-6”-O-trans-kawoiloglukozyd) luteoliny, 6-C-(6”-O-trans-kafeyloglukozyd) luteoliny, 6-C-(2-O-trans-kawoiloglukozyd) luteoliny, 7-O-(6”-p-benzyloglukozyd) luteoliny. W surowcu występują też izoflawony: izowiteksyna i izowiteksynoksylozyd (Hirobe C. i inni, 1997; Lamer-Zarawska E., 2002).
Diterpeny
rotundifuran, 6β,7β-diacetoksy-13-hydroksy-labda-8, 14-dien, witeksilakton. Stężenie rotundifuranu w różnych wyciągach i próbkach handlowych waha się pomiędzy 0,04 a 0,30% w leku i pomiędzy 1,04 a 2,23% w ekstrakcie. Stężenie viteksilaktonu było ogólnie niższe i wahało się pomiędzy 0,016 a 0,167% dla leku i pomiędzy 0,34 a 1,01% dla ekstraktu. Określone stężenie 6β,7β-diacetoksy-13-hydroksy-labda-8, 14-dienu w leku było w zakresie od 0,02 do 0,10% a w ekstrakcie w zakresie od 0,18 od 0,80%. Określenie współczynnika korekcji dla p-cymenu, (który został wybrany jako wzorzec wewnętrzny, aby zastąpić czasochłonną i kosztowną procedurę izolacji diterpenoidów), dało odpowiednio wyniki 5,63 dla rotundifuranu, 2,73 dla viteksilaktonu i 3,74 dla 6β,7β-diacetoksy-13-hydroksy-labda-8, 14-dienu (Hoberg E. i inni; 2000).
(a) Rotundifuran (b) 6ß,7ß-diacetoksy-13-hydroksy-labda-8, 14-dien (c) Witeksilakton
(źródło: Ursula Dold, Institute of Pharmacy University of Base; 2000; www.camag.ch/vitex_e.htm).
Olejek lotny
(0,8-1,6%): zawierający między innymi: 1,8-cyneol, limonen, α-pinen, β-pinen, jak również octan borneolu, kamforę, p-cymol, sabinen (Gruenwald J. i inni, 2000).
Olej tłusty
(Gruenwald J. i inni, 2000).Ekdysterodidy
substancje steroidowe o właściwościach hormonalnych dla owadów (związki te umożliwiają przepoczwarzanie się niektórych owadów) (Lamer-Zarawska E., 2002).
Efekty działania:
Lek ma działanie dopaminergiczne i FSH-supresyjne; hamuje także laktację (główne związki akubina i agnuzyd). Dodatkowo lek hamuje uwalnianie prolaktyny i łagodzi symptomy PMS (Gruenwald J. i inni, 2000).
Działanie hormonalne
Stwierdzono, Ne surowiec w swym działaniu hormonalnym wpływa na podwzgórze i przysadkę mózgową, pobudzając wydzielanie hormonu lutenizującego LH, redukując zaś wydzielanie FSH (folitropiny) Stymuluje to owulację i wzrost stężenia progesteronu, co przesuwa stosunek estrogenów do gestagenów na korzyść tych drugich, wywołując efekt ciałka żółtego. Wyciąg z owoców niepokalanka, zmniejsza lub leczy całkowicie objawy powodowane przez hiperestrogenizm lub niedobór progesteronu, przez co przywraca równowagę hormonalną ustroju.
Wpływ na poziomy FSH i ICSH
Wyciągi z owoców niepokalanka u mężczyzn obniżają poziom FSH, a podwyższają ICSH (hormonu pobudzającego pracę komórek śródmiąższowych w jądrach). Mogą być użyteczne np. w leczeniu trądzika wywołanego zaburzeniami równowagi hormonalnej w okresie dojrzewania.
Leczenie hormonalne
W leczeniu hormonalnym kobiet, wyciągi i preparaty z niepokalanka są używane np. w okresie dojrzewania dla uzyskania równowagi hormonalnej, także w amenorrhoea (braku miesiączki), gdyż stymulując gonadotropiny, przywracają menstruację, zmniejszają lub eliminują krwawienia międzymiesiączkowe, ponadto obniżając poziom estrogenów pobudzają wydzielanie prolaktyny w okresie laktacji, tym samym działają mlekopędnie (Lamer-Zarawska E., 2002).
Zahamowanie laktacji
W eksperymentach na dojrzałych zwierzętach, lek był testowany na jajnikach, rezultatem było zmniejszenie torbielowatych i krwawiących pęcherzyków. W eksperymentach na innych zwierzętach zaobserwowano zahamowanie laktacji oraz normalizację anemii hiperprolaktynowej (Hyperprolactin anemia) wywołanej stresem. W badaniach klinicznych zostały wykazane dodatnie efekty działania na symptomy anemii hiperprolaktynowej (Gruenwald J. i inni, 2000).
Wykazano także działanie dopaminergiczne, wywierane poprzez wiązanie się z receptorami D2 (Gruenwald J. i inni, 2000).
Badania in vitro:
Farmakologiczna aktywność ekstraktów z Vitex agnus castus
Farmakologiczne efekty etanolowych ekstraktów z owocu Vitex agnus castus (szczególnie Ze 440) i różnych frakcji ekstraktu o różnej polarności były oceniane w badaniach z wykorzystaniem radioligandów wiążących się z receptorem oraz w łączonych eksperymentach.. Została zaobserwowana stosunkowo silna aktywność dopaminolityczna w stosunku do receptora D2, oraz zablokowanie receptorów opiatowych (podtypy mikro (µ), i kappa (κ) z wartością IC50 dla naturalnego wyciągu pomiędzy 20 a 70 mg/ml. Ani receptory histaminowe H1, benzodiazepinowe i receptory OFQ, ani też centrum wiążące transporter serotoniny (5-HT) nie były znacząco zablokowane. Lipofilowe frakcje zawierały diterpeny: rotun-difuran i 6beta, 7beta-diacetoxy-13-hydroxy-labda-8,14-dien. Wykazywały one powinowadztwo do receptorów D2. Podczas gdy blokowanie receptorów opiatowych µ i κ było bardziej wyraźne we frakcjach lipofilowych, blokowanie receptorów opiatowych δ zachodziło głównie przez frakcje wodne. Standaryzowane ekstrakty Ze 440 różnych partii posiadały stałą, zgodnie z ich potencjałem, aktywność do blokowania receptorów D2. W połączonych eksperymentach zaobserwowano, że frakcja wodna metanolowego ekstraktu hamuje uwalnianie acetylocholiny w sposób zależny od stężenia. W dodatku, silny antagonista receptorów D2 - spiperon blokuje efekt wywierany przez ekstrakt, co sugeruje aktywność dopaminergiczną wywieraną przez pobudzenie receptora D2. Rezultaty wskazują efekt dopaminergiczny ekstraktów z Vitex agnus castus i sugerują inne działania farmakologiczne przez receptory opiatowe (Meier B. i inni, 2000).
Hamowanie uwalniania prolaktyny, ale nie LH i FSH
U kobiet cierpiących na przedmiesiączkową mastodynię, często występuje nadmierne uwalnianie prolaktyny wskutek zwiększonej odpowiedzi na bodźce stymulujące uwalnianie tego hormonu. Farmakologiczna redukcja uwalniania prolaktyny przez antagonistów dopaminy lub leczenie ekstraktami z Vitex agnus castus poprawia sytuację kliniczną pacjentek skarżących się na takie objawy PMS. Wyciągi z Vitex agnus castus zawierają związki, które hamują in vivo uwalnianie prolaktyny u kobiet, jak również in vitro z rozproszonych komórek przysadki szczurów. Jeszcze nie wiadomo czy efekty hamujące uwalnianie wywierane przez Vitex agnus castus dotyczą tylko prolaktyny czy mają też wpływ na inne hormony przysadki np. LH czy FSH. Wpływ Vitex agnus castus na uwalnianie LH i FSH przebadano in vitro na kulturach komórek przysadki szczurów. Aby wykluczyć, że właściwości hamujące Vitex agnus castus są przynajmniej częściowo wywierane przez związki cytotoksyczne, kultury komórek przysadki poddano testowi MMT. Aby ocenić czy efekt hamujący uwalnianie prolaktyny preparatów z Vitex agnus castus jest spowodowany przez związki spełniające funkcję antagonistów dopaminy, wykorzystano oznaczenie z użyciem membrany całoprążkowej z wiążącymi receptorami dopaminowymi [corpus striatum membrane DA (dopamine) receptor binding assay]. Rezultaty badań po raz pierwszy wykazały, że ekstrakty z Vitex agnus castus zawierają aktywne cząsteczki, które wiążą się z receptorami D2. Jest bardzo prawdopodobne, że to te same związki dopaminergiczne, które hamowały uwalnianie prolaktyny in vitro w komórkach przysadki szczurów. Ponadto zaprezentowano dowody na specyficzność działania Vitex agnus castus na uwalnianie hormonów, ponieważ nie odnotowano wpływu na uwalnianie gonadotropin. Wnioski z zaprezentowanego badania potwierdzają terapeutyczną użyteczność ekstraktów z Vitex agnus castus w leczeniu przedmiesiączkowej mastodynii, która związana jest ze zwiększonym uwalnianiem prolaktyny. Ponadto korzystne efekty Vitex agnus castus wydają się mieć związek z hamowaniem uwalniania przysadkowej prolaktyny. (Jarry H. i inni, 1994).
Hamowanie wydzielania prolaktyny w komórkach przysadki szczurów
Oba ekstrakty z Vitex agnus castus jak również syntetyczni antagoniści dopaminy (Lizuryd) znacząco hamują podstawową jak również stymulowaną przez TRH sekrecję prolaktyny w komórkach przysadki szczura in vitro, stąd wniosek, że zahamowanie uwalniania prolaktyny może być zablokowane przez dodanie blokera receptorów dopaminowych. Dlatego też ze względu na efekt dopaminergiczny Vitex agnus castus może być rozważany jako skuteczny, alternatywny lek w leczeniu lekkiej hiperprolaktynemii (Sliutz G. i inni, 1993).
Próby kliniczne:
Wpływ na sekrecję prolaktyny
Efekty trzech dawek specjalnego ekstraktu z Vitex agnus castus (BP1095E1) – wyciągi z 120 mg, 240 mg i 480 mg leku dziennie – były badane w ramach badań klinicznych z kontrolą placebo, których przedmiotem była tolerancja i uwalnianie prolaktyny u 20 zdrowych mężczyzn podczas 14-dniowego okresu badań. Podczas badań odnotowano dobrą tolerancję, jeśli chodzi o efekty uboczne, wpływ na ciśnienie krwi i tętno, poziom krwi (blood count), testy Quick, jak również wartości FSH i LH. W przedostatnim i ostatnim dniu, podczas każdej fazy badań zmierzono 24-godzinny profil uwalniania prolaktyny, natomiast w ostatnim dniu badań monitorowano uwalnianie prolaktyny przez godzinę po stymulacji TRH. W porównaniu z placebo zarejestrowano znaczący wzrost w profilu 24-godzinnym przy najmniejszej dawce, natomiast przy największych dawkach odnotowano efekt przeciwny tj. nieznaczne obniżenie. W przeciwieństwie do podania placebo, w godzinę po stymulacji TRH parametr AUC wykazał znaczący wzrost przy najmniejszej dawce i znaczący spadek przy najwyższej dawce. Rezultaty sugerują, Ne efekty specjalnego ekstraktu z Vitex agnus castus są zależne od podanej dawki i początkowego stężenia prolaktyny (Merz P.G. i inni, 1996).
Leczenie PMS
Zostały przeprowadzone otwarte badania (bez kontroli), w celu sprawdzenia skuteczności i tolerancji leku u dużej liczby pacjentek (1634) cierpiących na PMS, w normalnych warunkach, dla nowego preparatu z ekstraktu z owocu Vitex agnus castus. Został opracowany kwestionariusz dla określenia skuteczności ekstraktu w dolegliwościach psychicznych i somatycznych, dla czterech charakterystycznych symptomów PSM: depresji, rozdrażnienia, pragnienia, zatrzymania wody, oraz dla pojedynczych grup symptomów. Po okresie leczenia obejmującego trzy cykle menstruacyjne 93% pacjentek zgłaszało zmniejszenie liczby symptomów albo nawet ustanie dolegliwości związanych z PMS. Do pewnego stopnia efekt ten był obserwowany dla wszystkich symptomów i był skorelowany z ogólnym oszacowaniem terapeutycznej skuteczności. Podczas gdy 85% lekarzy oszacowało ją jako dobrą lub bardzo dobrą, 81% pacjentek oceniło swój stan po leczeniu jako lepszy lub dużo lepszy. Analiza częstości i ostrości mastodynii (bólu sutka) jako dominującego symptomu ujawniła, iż dolegliwości obserwowane po 3 miesiącach terapii były złagodzone. 94% pacjentek oceniło tolerancję leczenia ekstraktem z Vitex agnus castus jako dobrą lub bardzo dobrą. U 1,2% pacjentek lekarze podejrzewali działania niepożądane, jednak nie było żadnych poważnych działań ubocznych. Stąd wskaźnik ryzyko/korzyść dla nowego preparatu z Vitex agnus castus może być oceniony jako bardzo dobry, łącznie ze znaczącą skutecznością w wszystkich aspektach niejednorodnego i wieloaspektowego obrazu klinicznego PMS, oraz z profilem bezpieczeństwa, porównywalnym z innymi preparatami z Vitex agnus castus (Loch E. G. i inni, 2000).
Skuteczność ekstraktu Ze 440 z Vitex agnus castus u pacjentek z PMS
Celem badania było porównać skuteczność i tolerancję owocu Vitex agnus castus (Vitex agnus castus L. ekstrakt Ze 440) z placebo u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Plan zakładał porównanie dwóch analogicznych grup kobiet przez trzy cykle menstruacyjne na zasadzie dobranej losowo, podwójnie ślepej próby z kontrolą placebo. Ze 178 uczestniczących w badaniach kobiet, ocenie poddano 170 (przyjmujących lek 86; placebo 84). Średni wiek wynosił 36 lat, średnia długość cyklu 28 dni, średni czas trwania miesiączki 4,5 dni.
Sposób podania zakładał przyjmowanie jednej tabletki dziennie (tabletki z suchego ekstraktu z Vitex agnus castus) lub odpowiadającego placebo, podawane przez trzy kolejne cykle. Główna miara wyniku obejmowała główną zmienną skuteczności, którą obrazował zmieniający się z linii bazowej do punktu końcowego (koniec trzeciego cyklu) w zależności od samooceny kobiet ich drażliwości, zmian nastroju, gniewu, bólu głowy, pełności piersi, i innych symptomów takich jak opuchlizna. Natomiast drugorzędowa zmienna skuteczności obrazowała zmiany w ogólnym wrażeniu klinicznym (ostrość stanu, ogólna poprawa i ryzyko albo korzyść) i wskaźnik odpowiedzi (50% zmniejszenie symptomów). Rezultatem była poprawa głównego czynnika, która była większa w grupie czynnej w porównaniu z grupą przyjmującą placebo (p<0,001). Analiza drugorzędowych zmiennych wykazała znaczącą wyższość (p<0,001) czynnego leczenia we wszystkich trzech czynnikach ogólnego wrażenia klinicznego. Wskaźnik odpowiedzi wyniósł odpowiednio 52% dla grupy badanej oraz 24% dla placebo. Siedem kobiet zgłosiło łagodne skutki uboczne (cztery z grupy badanej, trzy z placebo), z których żaden nie spowodował przerwania leczenia. Podsumowując badanie wyciągnięto wnioski, że suchy wyciąg z owoców Vitex agnus castus jest skutecznym i dobrze tolerowanym lekiem, przynoszącym ulgę w zespole napięcia przedmiesiączkowego (Schellenberg R., 2001).
Ekstrakt Ze 440 był badany na 50 pacjentkach cierpiących na PMS. Pacjentkom podawano jedną tabletkę dziennie (20 mg ekstraktu) przez trzy kolejne cykle menstruacyjne. 43 pacjentki wypełniły protokół badań obejmujący 8 cykli menstruacyjnych (2 bazowe, 3 leczenia i 3 po leczeniu). 13/43 pacjentek otrzymywały równocześnie doustne środki antykoncepcyjne. Badań nie ukończyło 6 pacjentek z przyczyn niezwiązanych z prowadzonymi badaniami, jedna pacjentka skarżyła się na zmęczenie, które mogło być związane z prowadzonymi badaniami. Wszystkie oceniane pacjentki brały przynajmniej 85% przypisanych leków. Głównym parametrem skuteczności był zwalidowany kwestionariusz Moos`a (Moos` menstrual distress questionnaire – MMDQ), a drugorzędowymi parametrami były wizualne skale analogowe (visual analogue scale – VAS – samo oszacowanie), oraz skala ogólnego wrażenia (global impression – GI – samo oszacowanie). Badana populacja była jednorodna w wiekowo (31,3+/-7,7 lat), wagowo (58,9+/-6,9 kg) i długością cyklu (28,4+/-0,3 dni). Na końcu leczenia objawy związane z PMS były zredukowane. Głównym parametrem skuteczności (p<0,001) była znacząca redukcja w ilości punktów (42,5%) w MMDQ. Symptomy stopniowo powracały po ustaniu leczenia. Jednakże odchylenie od linii bazowej pozostawało (20%; p<0,001) aż do trzech cykli od czasu zakończenia leczenia. 20/43 pacjentek zostało uznanych za wykazujące odpowiedź na leczenie, z redukcją w MMDQ o przynajmniej 50% w odniesieniu do linii bazowej. Na linii bazowej, zgodnie z oczekiwaniem, osiągnięty wynik w VAS był wysoki w późnej fazie lutealnej (ciałka żółtego) a niski w fazie folikularnej (pęcherzyka Graafa). Podczas leczenia wyniki w VAS były niskie w późnej fazie lutealnej (47,2%; p<0,01) i pozostawały (21,7%; p<0,001) poniżej linii bazowej po trzech cyklach po zakończeniu leczenia. Niskie wyniki w VAS w fazie folikularnej pozostawały niezmienione podczas całego okresu badań. 38 pacjentek oceniło ogólną skuteczność jako umiarkowaną do doskonałej, u 5 pacjentek nie wskazano ogólnej skuteczności. Ilość dni, w których pacjentki odczuwały symptomy PMS została zredukowana z 7,5 do 6. badne różnice nie zostały zaobserwowane u pacjentek zażywających doustne środki antykoncepcyjne. 20 pacjentek donosiło o 37 różnych skutkach ubocznych, jednak nie były to żadne poważne skutki uboczne. Jedna pacjentka wycofała się z badań po czterech dniach leczenia ze względu na zmęczenie i ból głowy. Podsumowanie: pacjentki z PMS mogą być skutecznie leczone ekstraktem Ze 440 z Vitex agnus castus, jak wykazano przez wyraźną poprawę głównego parametru skuteczności podczas leczenia i stopniowy powrót po zakończeniu leczenia. Główna odpowiedź na leczenie wydaje się być związana raczej ze złagodzeniem symptomów niż z czasem trwania PMS (Berger D. i inni, 2000).
Leczenie PMS i wpływ na zaburzenia płodności w związku z niewydolnością ciałka żółtego
Największe znaczenie lecznicze mają preparaty z niepokalanka w endometriozie, mastodynii, mastopatii, a przede wszystkim w pełnym zespole napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Badania kliniczne nad skutecznością ekstraktów Vitex agnus castus w PMS prowadzono w kilku ośrodkach medycznych w Europie i Ameryce, na grupie kobiet z typowymi dolegliwościami zespołu – tj. tkliwość piersi (bolesność uciskowa, czyli mastodynia), obrzęk twarzy, napięcie, bóle głowy, zaparcia, depresja. Efekt leczenia ekstraktami niepokalanka porównywano ze skutecznością pirydoksyny w tych samych dolegliwościach, porównując z wynikami u grupy kobiet otrzymujących placebo. Efekt leczenia był znacznie wyższy w grupie otrzymujących niepokalanek (80% wyników zadowalających, w tym 24,5% wyników doskonałych) niż u kobiet leczonych pirydoksyną (odpowiednio wyniki 21,3% z 12,1%). Zwłaszcza wysoką ocenę otrzymał niepokalanek w leczeniu depresji towarzyszącej PMS oraz w mastodynii, której towarzyszy utajona hiperprolaktynemia (wzrost poziomu prolaktyny stymuluje niefizjologicznie gruczoł piersiowy, stąd nadwrażliwość na ruchy ciała i ucisk).
Badania kliniczne były prowadzone również w aspekcie wpływu niepokalanka na regulację krwawień miesięcznych, szczególnie u kobiet cierpiących z powodu skąpego miesiączkowania (oligomenorrhoea).
Określając wpływ preparatów Vitex agnus castus na zaburzenia płodności w związku z niewydolnością ciałka żółtego, leczeniu poddano 45 niepłodnych kobiet w wieku 23-39 lat z normoprolaktynemią i hiperprolaktynemią. Osiągnięto bardzo dobre wyniki leczenia bezpłodności kobiet w drugim przypadku (hiperprolaktynemii towarzyszy często niewydolność ciałka żółtego i obniżony poziom estradiolu i progesteronu, co może być przyczyną bezpłodności). Ekstrakt z niepokalanka oraz preparat z niego otrzymywany - MASTODYNON N (obecny na polskim rynku farmaceutycznym) okazały się silnymi inhibitorami zarówno podstawowego, jak i stymulowanego uwalniania prolaktyny. Siła działania obu środków była porównywalna z siłą działania dopaminy. Dopaminergiczne działanie wyciągów z niepokalanka potwierdziły badania kliniczne.
Na podstawie przeprowadzonych badań zostały zatwierdzone trzy wskazania do stosowania preparatów niepokalanka pieprzowego: nieprawidłowość rytmu miesiączkowania i skąpe miesiączkowanie (obniżone poziomy estradiolu i progesteronu), mastodynia i inne objawy PMS (w tym depresja), bezpłodność z ukrytą hiperprolaktynemią (niewydolność ciałka żółtego).
Skutki uboczne stosowania preparatów Vitex agnus castus w każdym z prowadzonych doświadczeń były niewielkie i niezależne od wielkości dawki. Najczęściej obserwowano alergiczne objawy skórne, objawy wegetatywne (suchość w jamie ustnej, tachykardia), zaburzenia snu, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, uczucie ucisku w nadbrzuszu), zaburzenia zmysłowe (naruszenie zdolności percepcji, swędzenie podniebienia i w nosie). Stopień ciężkości skutków ubocznych określano jako nieznaczny, a same dolegliwości jako chwilowe i przemijające (Lamer-Zarawska E., 2002).
Leczenie okresowej mastodynii
Celem zaprezentowanych badań było zebranie informacji o tolerancji i skuteczności ekstraktu z Vitex agnus castus. Badania zostały zaprojektowane jako podwójna próba ślepa z kontrolą placebo w dwóch równoległych 50 osobowych grupach pacjentek. Okres leczenia trwał 3 kolejne cykle menstruacyjne (2 x 30 kropli dziennie = 1,8 ml ekstraktu z Vitex agnus castus) lub placebo. Ból sutka trwający przynajmniej 5 dni przed leczeniem był ścisłym warunkiem włączenia. Dla oszacowania skuteczności była użyta wizualna skala analogowa. Do analizy statystycznej zostało włączonych 97 pacjentek (49 leczonych ekstraktem; 49 placebo). Intensywność bólu w piersi zmniejszała się szybciej u grupy leczonej ekstraktem. Tolerancja była zadowalająca. Ekstrakt z Vitex agnus castus uznano za skuteczny w leczeniu okresowych bóli piersi u kobiet. (Halaska M. i inni; 1998)
Leczeniu defektów fazy lutealnej spowodowanej utajoną hiperprolaktynemią
Badano skuteczność preparatu z Vitex agnus castus (kapsułki STROTAN), Celem badań było sprawdzenie czy zwiększony zapas przysadkowej prolaktyny może być zredukowany oraz czy mogą być unormowane niedobory w syntezie progesteronu w fazie lutealnej oraz długość fazy lutealnej. Wyniki wykazały, że uwalnianie prolaktyny zostało zmniejszone po 3 miesiącach, skrócone fazy lutealne zostały unormowane a niedobory w syntezie progesteronu w fazie lutealnej zostały wyeliminowane. Te zmiany były znaczące i dotyczyły tylko grupy przyjmującej lek. Wszystkie inne parametry hormonalne pozostawały bez zmian za wyjątkiem 17 β-estradiolu, którego poziom podnosił się w fazie lutealnej u pacjentek przyjmujących lek. Skutki uboczne nie zostały zaobserwowane, dwie kobiety leczone preparatem z Vitex agnus castus zaszły w ciążę. Testowany preparat uważa się za skuteczny lek w leczeniu defektów fazy lutealnej, spowodowanej utajoną hiperprolaktynemią (Milewicz A. i inni; 1993).
Wieloraki rozwój folikularny
Kobieta, która podczas trzech endokrynologicznie normalnych cykli przechodziła niestymulowane zapłodnienie in vitro, na początku czwartego niestymulowanego IVF cyklu leczenia przyjęła lek ziołowy (Vitex agnus castus). W tym czwartym cyklu poziomy jej gonadotropiny i hormonu jajnikowego (ovarian hormone) nie były zrównoważone. Trzy pobrane komórki jajowe dały w rezultacie jeden embrion, ale ciąża nie wystąpiła. Kobieta miała symptomy przypominające łagodny syndrom nadpobudzenia jajników w fazie lutealnej. Dwa kolejne cykle były endokrynologicznie normalne. Autorzy nie popierają używania tego leku ziołowego do stymulowania normalnej funkcji jajników (Cahill D. J. i inni, 1994).