Dzięgiel chiński - Dong-quai - Działanie i farmakologia - Angelica sinensis

Rycina Dong Quai
Przejdź do treści

Dzięgiel chiński - Dong-quai - Działanie i farmakologia

Efekty działania Dong Quai:
Dzięgiel chiński jest tradycyjnie stosowany jako środek zapewniający prawidłową czynność macicy i regulujący miesiączki. Rozszerza też naczynia krwionośne, dzięki czemu zapewnia lepsze ukrwienie różnym narządom. Jednak nawet zielarze mają wątpliwości, co do jego leczniczych właściwości. Trudno ocenić skuteczność dzięgla, ponieważ najczęściej jest stosowany w połączeniu z innymi ziołami.

Dzięgiel chiński jest tradycyjnie stosowany w leczeniu dolegliwości miesiączkowych i związanych z menopauzą. Twierdzi się, że reguluje on nieregularne cykle, łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bóle menstruacyjne i uderzenia gorąca towarzyszące menopauzie.

Istnieją dwie teorie na temat mechanizmu działania dzięgla. Niektórzy zielarze uważają, że zawiera on estrogeny roślinne (fitoestrogeny), które są słabsze niż estrogeny wytwarzane przez nasz organizm, ale łączą się chemicznie z receptorami estrogenów w ludzkich komórkach i przywracają równowagę hormonalną. Przeciwdziałają np. uderzeniom gorąca, rekompensując ubytek estrogenów, który następuje po menopauzie.

Inni badacze przypisują skuteczność dzięgla dużej zawartości kumaryn. Są to naturalne substancje chemiczne rozszerzające naczynia krwionośne, zwiększające ukrwienie macicy i innych narządów oraz działające stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Kumaryny zmniejszają również stany zapalne i skurcze mięśni, dzięki czemu dzięgiel łagodzi dolegliwości miesiączkowe.

Dzięgiel chiński rozszerza naczynia krwionośne, ułatwiając tym samym pracę serca, ale nie jest stosowany do obniżania ciśnienia krwi. Dodatkowo wpływa na poprawę krążenia obwodowego (Ashwell M. i inni, 2000).
Badania nad Dong quai
Większość badań nad tą rośliną jest prowadzona w Chinach i Japonii od wczesnych lat sześćdziesiątych. Eksperymenty wykazały, że podczas gdy olejek lotny z korzenia powoduje rozluźnienie mięśni macicy, to zarówno wodne jak i alkoholowe wyciągi stymulują skurcze macicy; wyciągi alkoholowe mają silniejsze działanie. Dong-quai również normalizuje nieregularne skurcze macicy i poprawia przepływ krwi przez macicę. Jednak to działanie nie wydaje się być związane z mechanizmem estrogennym, ponieważ dong quai nie wywołuje żadnych zmian w tkankach jajników czy pochwy. Wykazano, że poprawia cyrkulację i obniża ciśnienie krwi przez zwiększenie przepływu krwi w naczyniach obwodowych i obniżenie oporu naczyniowego. Eksperymenty potwierdziły także, że zmniejsza stany zapalne, ból, skurcze i zwiększa liczbę czerwonych krwinek i płytek krwi. Jedno z najnowszych badań wykazało, że dong-quai mógłby pomóc w poprawie metabolizmu białek u pacjentów z chorobą nerek. Badania na zwierzętach potwierdziły również, że dong-quai chroni wątrobę przed toksynami i zwiększa wykorzystanie tlenu przez wątrobę. Większość badań w Chinach i Japonii obejmowało preparaty zawierające dong-quai w kombinacji z innymi ziołami, więc ogólne pozytywne rezultaty w leczeniu dolegliwości kobiecych dla samego dzięgla są trudne do oszacowania (Foster S., 1998).

Podczas przeprowadzonych ostatnio badań ustalono, że dzięgiel chiński i placebo tak samo skutecznie łagodzą uderzenia gorąca i inne objawy menopauzy, np. suchość pochwy. Zioło i placebo zmniejszały częstość uderzeń gorąca o 25 do 35%. Badanie to dotyczyło działania samego dzięgla. W Azji jest on tradycyjnie stosowany w połączeniu z innymi ziołami (Ashwell M. i inni, 2000).
Copyright Pharmavita
Wróć do spisu treści