Na co pomaga Dzięgiel chiński - Dong-quai - Angelica sinensis

Rycina Dong Quai
Przejdź do treści

Na co pomaga Dzięgiel chiński - Dong-quai

Jakie są wskazania do stosowania dla Angelica sinensis

WSKAZANIA I STOSOWANIE


  • Bóle miesiączkowe
  • Uderzenia gorąca w czasie menopauzy (Ashwell M. i inni, 2000)
  • PMS (Foster S., 1998).

PRZECIWWSKAZANIA


Ciąża
Dzięgiel chiński nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne i matki karmiące piersią (Ashwell M. i inni, 2000).

Interakcje leku
Osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe nie powinny stosować dzięgla chińskiego bez porozumienia z lekarzem (Ashwell M. i inni, 2000).

Tradycyjna medycyna chińska
W tradycyjnej medycynie chińskiej nie jest podawany pacjentom z biegunką ze względu na niewielkie właściwości przeczyszczające (Foster S., 1998).

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE


Dzięgiel chiński miewa łagodne działanie przeczyszczające, także może spowodować bardzo obfite miesiączkowanie. Stosując go, należy unikać słońca, ponieważ jego korzeń zawiera związki zwane psoralenami, uczulające na promienie słoneczne (Ashwell M. i inni, 2000).

DAWKOWANIE


Sposób podawania
Lek jest stosowany wewnętrznie i zewnętrznie w preparatach leczniczych.

Postacie leku
  • Kapsułki
  • Nalewka
  • Suszone zioło (suszony korzeń, cały, pokrojony w plasterki lub sproszkowany) /herbatka
  • Tabletki
  • Wyciąg wodny
  • żel (Ashwell M. i inni, 2000).

Przygotowanie
Nalewkę należy sporządzić na 70% etanolu w stosunku 1:5 (Foster S., 1998).

Dawki dzienne
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, nieregularne miesiączkowanie, bóle miesiączkowe i uderzenia gorąca: 600 mg wyciągu z dzięgla chińskiego dziennie. Ten sam skutek można osiągnąć stosując 30 kropli nalewki 3 razy dziennie. Preparaty w postaci kapsułek, tabletek lub płynu powinny zawierać standardowo od 0,8 do 1,1% ligustylidu. Można też zażywać preparaty, które zawierają mieszankę dzięgla chińskiego i innych ziół regulujących miesiączkowanie, takich jak niepokalanek, lukrecja i eleuterolok.

Sposób użycia
Osoby cierpiące z powodu napięcia przedmiesiączkowego powinny zażywać dzięgiel chiński w dniach, w których nie występuje miesiączka. W przypadku bólów menstruacyjnych, należy stosować dzięgiel chiński aż do końca menstruacji. W razie bólów miesiączkowych nie powiązanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, trzeba zacząć go zażywać na 1-2 dni przed planowanym rozpoczęciem miesiączkowania, zaś na uderzenia gorąca – codziennie. Jego skuteczność można zazwyczaj określić dopiero po 2 miesiącach stosowania. Jeśli przez ten czas nie nastąpi poprawa, nie ma sensu go dalej zażywać (Ashwell M. i inni, 2000).
Przykładowe preparaty z Dong quai

PREPARATY


Na międzynarodowym rynku farmaceutycznym znajduje się kilka preparatów z Dong quai, warto jednak zwrócić uwagę na preparaty złożone zawierające również niepokalanka czy pluskwicę. Przykładem takiego produktu jest Menopausal Formula.
Copyright Pharmavita
Wróć do spisu treści