Dzięgiel chiński - Dong-quai - opis rośliny, występowanie, stosowanie
Angelica sinensisNazwa polska: Dzięgiel chińskiNazwy handlowe: Dong-quai, dang qui tang kuie (Ashwell M. i inni, 2000).
Systematyka:
| Plantae – Rośliny Tracheobionta Spermatophyta – Nasienne Magnoliophyta – Okrytonasienne Magnoliopsida – Dwuliścienne Rosidae Apiales Apiaceae – Baldaszkowate Angelica L. – Dzięgiel Angelica sinensis (Oliv.) Diels – Dzięgiel chiński |
(źródło: http://plants.usda.gov/classification/)
Jak wygląda Dzięgiel chiński
Jest to roślina, której puste w środku łodygi osiągają wysokość 2,5m i są zwieńczone białym kwiatostanem.
Części lecznicze
Surowcem leczniczym jest wysuszony korzeń A. sinensis (syn. A. polymorpha) (Ashwell M. i inni, 2000).
Występowanie
Dzięgiel rośnie dziko w wielu rejonach Azji. Najlepiej rozwija się w wysokich, chłodnych, dających dużo cienia górskich lasach południowych i zachodnich Chin (Foster S., 1998). Ze względu na właściwości lecznicze jest uprawiany w Chinach (Angelica sinensis) i Japonii (A. acutiloba) (Ashwell M. i inni, 2000).
Gatunki pokrewne
Angelica acutiloba o właściwościach hormonalnych, oraz dzięgiel amerykański (A. atropurpurea) i arcydzięgiel (A. archangelica), które są tradycyjnie stosowane do leczenia schorzeń układu oddechowego i żołądka, natomiast zupełnie nie działają na dolegliwości ginekologiczne (Ashwell M. i inni, 2000).
Aspekty historyczne i tradycyjne stosowanie
Nazwa dong-quai oznacza „właściwy porządek”. Dzięgiel jest używany w Chinach od tysięcy lat i jest ceniony tak wysoko jak żeń-szeń. W tradycyjnej medycynie chińskiej wierzy się, iż korzeń dong-quai przywraca w organizmie właściwy porządek przez odżywienie krwi i pomaga w zharmonizowaniu energii życiowej. W Chinach jest jednym z najczęściej przypisywanych ziół i pojawia się na receptach (razem z innymi ziołami) na takie dolegliwości jak nienormalna lub przytłumiona menstruacja, anemia oraz inne dolegliwości. Na Zachodzie, jest używany do regulacji żeńskiego układu rozrodczego i jest przypisywany na syndrom przedmiesiączkowy (PMS), trudności menstruacyjne i symptomy menopauzy (Foster S., 1998).
Produkcja
większość dostaw pochodzi z Chin, gdzie dzięgiel jest komercyjnie uprawiany, a tylko niewielka część jest zbierana ze stanu naturalnego (Foster S., 1998).