Na co pomaga Pluskwica - Cimicifuga racemosa

Przejdź do treści

Na co pomaga Pluskwica

Jakie są wskazania do stosowania dla Pluskwicy groniastej
    
WSKAZANIA I STOSOWANIE

Zatwierdzone przez Komisję E

  • Dolegliwości klimakteryjne
  • Syndrom przedmiesiączkowy (PMS) (Gruenwald J. i inni, 2000).

Działanie estrogenne

Estrogenne działanie pluskwicy groniastej wykorzystuje się obecnie dość często w fitoterapii amerykańskiej i europejskiej (głównie niemieckiej). Surowiec podawany jest w dolegliwościach okresu przedmiesiączkowego i związanych z zaburzeniami miesiączkowania, ale głównie uważany jest za hormonalny lek w terapii menopauzy. Szczególnie cenne jest to, że jest on także skuteczny w leczeniu zaburzeń neurowegetatywnych i psychicznych związanych z menopauzą i okresem postmenopauzalnym. Wykazuje również działanie spazmolityczne, głównie na naczynia krwionośne i macicę. Polecany jest w nerwobólach, bólach menstruacyjnych i miednicowych o tępym, intensywnym i promieniującym charakterze, a ponadto w leczeniu i profilaktyce osteoporozy (Lamer-Zarawska E., 2002).

Działania niepotwierdzone naukowo

W medycynie ludowej, roślina jest używana w reumatyzmie, bólu gardła i zapaleniu oskrzeli. Nalewka jest także używana jako środek uspokajający w stanach cholerycznych (mimowolnych, nieumyślnych nagłych ruchach), gorączce, lumbago (ból w okolicy lędźwiowej) i ukąszeniach węży. Ziele jest także powszechnie dostępne w mieszance z zielem dziurawca na stany depresyjne związane z symptomami przedmiesiączkowymi i menopauzalnymi.

Medycyna chińska

Chińczycy używają pluskwicy groniastej we wskazaniach wymienionych powyżej oraz w stadium przedwysypkowym odry (Gruenwald J. i inni, 2000).
Jakie są przeciwwskazania do stosowania dla Pluskwicy groniastej
    
PRZECIWWSKAZANIA:

Użycie pluskwicy groniastej jest przeciwwskazane w ciąży ze względu na zwiększone ryzyko spontanicznego poronienia (Gruenwald J. i inni, 2000).

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE


Ogólne
Ryzyko dla zdrowia i efekty uboczne nie są znane przy prawidłowym stosowaniu określonych dawek terapeutycznych, chociaż czasami były obserwowane dolegliwości żołądkowe (Gruenwald J. i inni, 2000).

Pewne badania wykazują, że niekiedy może również wywołać lekką nadwagę (Ashwell M., 2000).

Interakcje leku
Black Cohosh może spotęgować efekty leków przeciwnadciśnieniowych. Równoczesne stosowanie tych leków może prowadzić do niedociśnienia (Einer-Jensen N., 1996; Lehmann-Willenbrock E., 1988).

Zioło może wchodzić w interakcje z lekami hormonalnymi, np. środkami antykoncepcyjnymi (Ashwell M., 2000).

PRZEDAWKOWANIE


Zażycie bardzo dużych dawek leku (5 g), lub ekstraktu (12 g) prowadzi do wymiotów, bóli i zawrotów głowy, bóli kończyn i obniżonego ciśnienia krwi.
Jak dawkować preparaty z Pluskwicy groniastej
DAWKOWANIE:

Sposób podawania

preparaty galenowe do użycia wewnętrznego (Gruenwald J. i inni, 2000).

Postacie leku

  • Kapsułki: - 60 mg, 80 mg, 450 mg, 540 mg, 545 mg
  • Krople, rozwory, nalewki;
  • Tabletki – 60 mg, 120 mg (Gruenwald J. i inni, 2000)
  • Suszone zioło/herbatka (Ashwell M., 2000)
 

Dawki dzienne

Alkoholowo-wodne wyciągi (etanolowo-wodne 40-60% (V/V) lub izopropanolowo-wodne 40% (V/V) odpowiadają 40 mg leku. Zioło nie jest zalecane do leczenia dłuższego niż 6 miesięcy, chyba, że tak zaleci lekarz (Gruenwald J. i inni, 2000).

Należy stosować kapsułki lub tabletki z wyciągiem o standardowej zawartości 2,5% triterpenów. Dolegliwości związane z menopauzą i zespołem napięcia przedmiesiączkowego: 40 mg wyciągu z pluskwicy 2 razy dziennie. Dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym: przyjmowanie preparatu należy rozpocząć na tydzień lub 10 dni przed początkiem okresu. Bóle miesiączkowe: 40 mg 3 razy dziennie (Ashwell M., 2000).

Sposób użycia

Pluskwicę sercolistną można przyjmować o dowolnej porze dnia, ale jeśli chce się zmniejszyć niekorzystny wpływ zioła na żołądek, powinno się je zażywać podczas posiłków. Poprawę można zauważyć po 4-8 tygodniach (Ashwell M., 2000).
Przykładowe preparaty z Pluskwicy groniastej
    
PREPARATY:

Preparaty (niemieckie) znane na naszym rynku farmaceutycznym to REMIFEMIN (Schaper & Ingelheim, Niemcy) – tabletki, homeopatyczne krople w okresie przekwitania; R 10 (Reckeweg, Niemcy) - krople; CIMICIFUGA-HOMACCORD (Biologische Heilmittel Heel, Niemcy) - krople lub iniekcje; KLIMATYDON; FEMILIA TINKTUR oraz dostępny bez recepty MENOFEM (Boehringer Ingelheim, Niemcy) – tabletki powlekane, będący ekstraktem suchym z Cimicifuga racemosa (O.arowski A., 1997; Lamer-Zarawska E; 2002).

Dostępny jest również kompleks homeopatyczny CIMICIFUGA DAGOMED 9 (Dagomed - Pharma) – krople doustne; KLIMAKTOPLANT (Deutsche Homeopatihic – Union: DHU – Arzneimittel, Niemcy) – tabletki oraz REMENS (Richard Bittner GmbH, Austria) – płyn doustny oraz MENOPAUSAL FORMULA  (Calivita International, GMP FDA) - kapsułki - produkt złożony.
Copyright Pharmavita 2017. Formularz kontaktowy na dostępny na www.pharmavita.pl
Wróć do spisu treści