Pluskwica groniasta - opis rośliny, występowanie, stosowanie - Cimicifuga racemosa

Przejdź do treści

Pluskwica groniasta - opis rośliny, występowanie, stosowanie

Cimicifuga racemosa
Cimicifuga racemosa

Nazewnictwo

Nazwa polska

Pluskwica groniasta, pluskwica sercolistna, pluskwica przeciwwężowa

Nazwy handlowe

Black Cohosh, Black Cohosh Root, Black Cohosh Power, Wild Countryside Black Cohosh, NuVeg Black Cohosh Root, Remifemnin

Inne nazwy

Black Snake Root, Rattleroot, Rattleweed, Squaw Root, Bugbane, Bugwort, Cimicifuga, Richweed
Systematyka:

Królestwo                               Plantae – Rośliny
Podkrólestwo                     Tracheobionta
Gromada                          Spermatophyta – Nasienne
Podgromada                Magnoliophyta – Okrytonasienne
Klasa                          Magnoliopsida – Dwuliścienne
Podklasa                Magnoliidae
Rząd                    Ranunculales
Rodzina           Ranunculaceae – Jaskrowate
Rodzaj          Cimicifuga Wernischeck – Pluskwica
Gatunek   Cimicifuga racemosa (L.) Nutt. – Pluskwica groniasta

( źródło: http://plants.usda.gov/classification/)
Jak wygląda Pluskwica groniasta
Kwiaty i liście Cimicifuga racemosa

Części lecznicze

surowcem leczniczym jest świeży wysuszony korzeń.

Kwiaty i owoce

kwiatostan stanowi długo-szypułkowe grono długości 30 do 90 cm z białymi kwiatami, posiadającymi 3 do 8 płatków bez miodników, a działki kielicha otaczają pąk kwiatu.

Liście, łodyga i korzeń

roślina osiąga od 1 do 1,5 m wysokości. Posiada podwójnie pierzaste, gładkie karbowano-ząbkowane liście oraz grube, twarde, cylindryczne, sękate kłącze koloru czarnego. Ciemno brązowawe korzenie, wyrastające z podziemnego kłącza, są proste i silne, a w zarysie są czworoboczne i rowkowane. Przekrój podłużny pokazuje klinowato-wykształcone wiązki białego drewna. Przekrój kłącza pokazuje duży czarny rdzeń otoczony przez pierścień bledszych, drewnowatych klinów (Gruenwald J. i inni, 2000).
Zdjęcia z natury
Gdzie występuje Cimicifuga racemosa

Występowanie: Cimicifuga racemosa występuje naturalnie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie rośnie w wilgotnych lasach i na terenach bagnistych (Lamer-Zarawska E., 2002), jest także uprawiana w Europie (Gruenwald J. i inni, 2000).

Inne gatunki

Poza gatunkiem amerykańskim znana jest też pluskwica europejska - Cimicifuga europaea, która występuje również w Polsce, głównie w lasach i na ich obrzeżach, na nizinach oraz w Tatrach i Pieninach, jednak gatunek europejski dotychczas nie znalazł większego zastosowania w lecznictwie. Z kolei Azja Wschodnia (Chiny, Japonia) korzysta głownie z korzeni pluskwicy dahurskiej - Cimicifuga dahurica (Lamer-Zarawska E., 2002).
Historia Pluskwicy groniastej
    

Aspekty historyczne i tradycyjne stosowanie

Cimicifuga racemosa (wcześniej Actaea racemosa L.) z rodziny Ranunculaceae, powszechnie znana jako Black Cohosh, jest ziołem naturalnie występującym w północno-wschodniej Ameryce Korzeń pluskwicy groniastej jest starym lekiem Indian północnoamerykańskich ze stanów Wisconsin i Missouri, którzy stosowali go od dawna w dolegliwościach kobiecych, takich jak brak miesiączki i menopauza oraz w celu ułatwienia porodu, a zwłaszcza w przypadkach ukąszenia przez grzechotnika. W pierwszej połowie XVIII wieku pluskwica została wprowadzona do ogrodów europejskich, jednakże dopiero w XIX w. zaczęto stosować ją jako lek.

Pierwszy opisał roślinę w wieku XVII Leonhard Pluknet, a następnie Morrison nadał jej nazwę Christophoria Canadensis. W roku 1743 Colden zalecał okłady z korzenia pluskwicy w przypadku zaognionej opuchlizny. Linneusz umieścił roślinę w swojej „Materia Medica" i oznaczył jako Actaea Racemis Longissimus. Jednakże szersze stosowanie pluskwicy w medycynie jest zasługą Gardena, który zalecał ją przeciw gruźlicy. Simpson, Varis, Davis i inni uważali pluskwicę za specyficzny środek przeciw reumatyzmowi i chorobie św. Wita. Pluskwica była stosowana przede wszystkim w Anglii i USA, w leczeniu nieżytów oskrzeli, choroby św. Wita, reumatyzmu, newralgii, chorób kobiecych (miała np. pomagać w ciężkich porodach), poza tym stosowana jako nerwinum w alkoholizmie i impotencji (McKenna D.J. i inni, 2001; Lamer-Zarawska E., 2002).

Korzeń pluskwicy był długo stosowany w lecznictwie ludowym, później w homeopatii, a ostatnio coraz częściej w nowoczesnej fitoterapii (Lamer-Zarawska E., 2002). Już ponad sto lat temu ustalono, że poskręcany, czarny korzeń pluskwicy sercolistenej jest jednym z najcenniejszych naturalnych środków leczniczych na dolegliwości kobiece. Pluskwica była nawet jednym z głównych składników ludowego środka, popularnego w USA na początku XX w., stosowanego na dolegliwości kobiece (Lydia Pinkham`s Vegetable Compound) (Ashwell M. i inni, 2000).

Produkcja

Używane w lecznictwie części rośliny Cimicifuga racemosa składają się z wysuszonego kłącza razem z korzeniami.

Korzenie i kłącza pluskwicy do celów leczniczych wykopuje się jesienią i przerabia się w stanie świeżym, ewentualnie przeznacza do suszenia. Suszone korzenie pluskwicy groniastej (Cimicifugae radix) są barwy ciemnobrunatnej, podłużnie bruzdowane, silnie guzowate, o nieregularnych kształtach (Lamer-Zarawska E., 2002).
Copyright Pharmavita 2017. Formularz kontaktowy na dostępny na www.pharmavita.pl
Wróć do spisu treści