Soja - opis rośliny, występowanie, stosowanie
Glycine soja
syn. Glycine max
Nazwa Polska: Soja
Systematyka:
| Plantae – Rośliny Tracheobionta Spermatophyta – Nasienne Magnoliophyta – Okrytonasienne Magnoliopsida – Dwuliścienne Rosidae Fabales Fabaceae – Motylkowate Glycine Willd. – Soja Glycine soja Sieb. & Zucc. – Soja |
(źródło: http://plants.usda.gov/classification/)
Jak wygląda Soja
OPIS ROŚLINY:
Części lecznicze
Surowcem są lecytyna sojowa wyekstrahowana z ziaren soji, olej sojowy i nasiona soji.
Kwiaty i owoce
Kwiaty są małe, niepozorne, krótko-szypułkowe, wyprostowane, zebrane w pachwinach w 3 do 8 kwitnących gron. Listki kielicha są kształtu dzwonka lub rurkowato-dzwonkowate i nieco dwuwargowe. Korona kwiatu jest zwykle purpurowa, tylko trochę lub wcale nie przewyższająca kielicha. Pręciki są jednowiązkowe lub dwuwiązkowe. Szyjka słupka jest gładka. Strąk jest podłużny lub prostokątny i wciśnięty pomiędzy nasiona. Strąk otwiera się wzdłuż przegrody. Zawiera 2 do 4 nasion, które są prostokątno-owalne, białe, żółte lub czarno-brązowe.
Liście, Łodyga i Korzeń
Soja jest jednoroczną krzaczastą rośliną, wijącą się lub wyprostowaną. Łodyga i liście są gęsto pokryte kosmkami. Liście są trójlistkowe, listki są duże, owalne, całobrzegie i, w szczególności na brzegach i na żeberkach dolnej powierzchni, omszone.
Występowanie i historia
Występowanie
Glycine soja (syn. Glycine max) pochodzi ze wschodniej Azji, jednak nigdy nie znaleziono jej w stanie dzikim. Występuje również na obszarze Amur-Ussuri, północnych Chinach, na Tajwanie oraz w Korei i Japonii.
Produkcja
Lecytyna zawiera mieszaninę fosfolipidów z nasion soi i jej przetworów. Olej sojowy z pierwszego tłoczenia jest mieszany z 2% wody w temperaturze 60° do 80° C. Po okresie spulchniania jest ona oddzielana przez odwirowanie a pastę lecytynową odparowuje się w 100° C w próżni dopóki pozostałość wody nie wynosi 0,2 do 0,8% (Gruenwald J. i inni, 2000).