Pacjent - przycisk
pole pod menu
Zakupy - przycisk
Partner - przycisk
Przejdź do treści

Codzienny stres

Jak codzienny stres wpływa na nasze zdrowie


W obecnych czasach nasz styl życia dyktowany jest przez coraz to szybsze tempo życia. Spełnienie wygórowanych oczekiwań w pracy i w domu, różnego rodzaju konflikty, choroby, urazy, kłopoty finansowe, zanieczyszczenie środowiska oraz wiele innych czynników, to źródła wielu codziennych stresów.

W przeciwieństwie do praczłowieka, który tylko okresowo byt poddawany stresom, a swoje przetrwanie zawdzięczał reakcjom typu "walcz lub uciekaj", przeżycia współczesnego człowieka są przewlekle, siejące znacznie większe spustoszenie w ludzkim organizmie.

odstresowanie w pracyGwałtowny postęp technologii i cywilizacji sprawił, że obecnie człowiek nie potrafi dostosować się do zmian wywołanych nowymi wyzwaniami. Ewolucyjna adaptacja nie przygotowała go do nowego typu stresów. Nic więc dziwnego, że aż 80 % chorób jest związanych z negatywnym wpływem stresu na nasz organizm. Dr Hans Selye stwierdził, że odpowiedź organizmu na najróżniejsze bodźce można zaszeregować do dobrze opisanej grupy objawów i nazwał ją "zespołem ogólnej adaptacji" ("Generał Adaptation Syndrome" GAS). Przebiega ona w trzech stadiach, a mianowicie:

1) "Alarm" dochodzi do pobudzenia sympatycznego układu nerwowego, następuje zwiększone uwalnianie katecholamin i kortykosterydów. Faza alarmowa charakteryzuje się przewagą procesów katabolicznych w organizmie.

2) "Opór" lub "adaptacja"- jeżeli przyczyna wywołująca stres nadal trwa, organizm reaguje na to wzmożonym oporem. Procesy anaboliczne przezwyciężają nadmierny katabolizm i organizm staje się coraz bardziej odporny na czynniki stresujące. Jeżeli w tym stadium nie zostanie przywrócona równowaga wewnętrzna organizmu (homeostaza), rozwijają się tzw. choroby adaptacyjne.

Czy przewlekły stres jest niebezpieczny?

3) "Wyczerpanie" przedłużone działanie czynnika stresującego sprawia, że opór, powstając podczas drugiej fazy, słabnie. Organizm nie jest już w stanie dalej się bronić i zaczyna chorować. Biorąc pod uwagę fakt, że prawie 80% wszystkich chorób ma swoje korzenie w stresie wydaje się, że większość z nas żyje obecnie w "fazie wyczerpania". Niestety, nasza dieta pełna żywności przetworzonej i oczyszczonej a więc pozbawiona niezbędnych składników odżywczych, nie jest w stanie ochronić nas przeć długotrwałym stresem. W efekcie pojawiają się główne problemy społeczno-medyczne naszych czasów, czyli choroby cywilizacyjne: złośliwe nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzyca i depresja.

Jak łagodzić skutki stresu

W ostatnich latach przedmiotem zainteresowania wielu ośrodków badawczych stały się rośliny adaptogenne, które pomagają utrzymać organizm w stanie równowagi wewnętrznej, a w sytuacjach zwiększonego obciążenia mobilizują go do działania. Rhodiola rosea, znana również jako "korzeń arktyczny" lub "zloty korzeń", posiada liczne unikalne właściwości, które stawiają ją na czele roślin adaptogennych. Rośnie na górzystych terenach wschodniej Syberii, na wysokości 3.300 - 6.000 m.n.p.m. Mieszkańcy Południowej i Centralnej Azji używali jej od wieków. Krąży wśród nich powszechna opinia, że "kto pije herbatę z różeńca, będzie żył ponad sto lat".

RhodiolinJednym z najważniejszych działań tej rośliny jest utrzymanie lub przywrócenie stanu naturalnej równowagi wewnętrznej organizmu (homeostazy). Właściwości adaptogenne sprawiają, że człowiek jest w stanie inaczej oceniać sytuacje życiowe. W efekcie rzadziej powstają reakcje alarmowe oraz wydłuża się faza oporu. Modyfikacja reakcji na stres pomaga zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną oraz siły witalne do sędziwych lat. Jeśli chcesz już dziś poznać dobroczynne właściwości Różańca górskiego, przekonaj się osobiście nabywając suplement diety Rhodiolin, który jak każdy produkt z oferty Calivita objęty jest 100% gwarancją satysfakcji.

Magnez i witaminy z grupy B


STRESS MANAGEMENTSTRESS MANAGEMENT B-COMPLEX to kolejny suplement diety pozwalający zachować spokój i opanowanie a zarazem sprawność umysłową. Tabletki zawierają pełne spektrum witamin z grupy B, a także witaminę C i magnez. Do kompleksu witamin z grupy B zalicza się kilkanaście związków o różnym działaniu: wszystkie ważne witaminy B, witaminę H (biotynę), kwas para-aminobenzoesowy (PABA), cholinę i inozytol. W odpowiednio dobranym kompleksie witamin z grupy B wszystkie składniki działają łącznie i wzajemnie wzmacniają skuteczność swojego działania w organizmie, działają uspokajająco i łagodzą napięcie nerwowe, chronią układ sercowo-naczyniowy.

MagneZi B6Mniej stresu, więcej energii. Jeśli czujesz, że brakuje Ci energii, często ogarnia Cię zmęczenie? Formuła MagneZi B6 jest tym, czego potrzebujesz! Produkt oferuje doskonałe wsparcie podczas pełnych napięcia, stresujących dni. Warto po niego sięgnąć w początkowej fazie walki ze stresem. Produkt dzięki wysokiej dawce łatwo przyswajalnego magnezu doskonale uzupełnia niedobory tego cennego pierwiastka. W późniejszy okresie aby utrzymać prawidłowy poziom magnezu, witaminy B6 oraz cynku wystarczy codzienna porcja multiwitaminy.


« POWRÓT DO AKTUALNOŚCI

Przeczytaj również pozostałe tematy
Oferta
Informacje
Wróć do spisu treści