Pacjent - przycisk
pole pod menu
Zakupy - przycisk
Partner - przycisk
Przejdź do treści

Woda butelkowana za czy przeciw

Woda butelkowana – za czy przeciw?
      

Woda butelkowana – czy naprawdę jej potrzebujemy?

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że spożywanie wody butelkowanej często błędnie wiązane jest ze zdrowym trybem życia. W rzeczywistości, nie ma żadnej gwarancji potwierdzającej fakt, że woda w butelkach jest zdrowsza niż ta z kranu. Ponadto, mniej więcej 40% wody butelkowanej wywodzi się z wody kranowej. Często zdarza się, że jedyna różnica pomiędzy nimi polega na uzupełnieniu składników mineralnych.

Na domiar tego, nie można zapomnieć o negatywnych skutkach związanych z dystybucją wody butelkowanej na środowisko! Otóż w przeciwieństwie do wody kranowej, która rozprowadzana jest poprzez energooszczędną infrastrukturę, transport wody butelkowanej na znaczne odległości wymaga niewiarygodnie dużych ilości paliw kopalnianych. Na przykład, tylko w samej Europie zapotrzebowanie na wodę w butelkach pochłania 35 milionów baryłek ropy naftowej rocznie, co jest porównywalne do ilości benzyny wykorzystywanej przez 2 miliony samochodów w ciągu jednego roku.

Politereftalan etylenu (PET), najczęściej używany materiał do wyrobu butelek, wywodzi się z ropy naftowej. Aby sprostać światowemu zapotrzebowaniu na wodę butelkowaną, rocznie produkuje się 2,7 miliona ton plastiku. W celu zilustrowania tego zjawiska, tylko w samej Europie w 2004 roku wyprodukowano 52 000 000 000 l wody butelkowanej, zużywając przy tym olbrzymie ilości energii. Zdumiewający jest fakt, że aż 86% plastikowych butelek na wodę kończy na wysypisku śmieci. Podczas ich spalania do środowiska są emitowane szkodliwe gazy, jak chociażby chlor i pyły zawierające metale ciężkie.

Z tego powodu, w wielu częściach świata, m.in. w Europie i Stanach Zjednoczonych, wprowadzono regulacje dotyczące jakości wody z kranu. W zależności od obszaru jej jakość jest znacząco różna, zaleca się więc używanie wody filtrowanej, co ma pomóc w usunięciu możliwych zanieczyszczeń.

AQUARION to urządzenie do filtrowania wody, które posuwa się o krok dalej i pozwala na spożywanie czystej, zjonizowanej wody alkalicznej, pozbawionej wszelkich zanieczyszczeń i toksyn, takich jak metale ciężkie, chlor czy pestycydy.

Warto podkreślić, że zjonizowana woda alkaliczna może przywrócić prawidłowe parametry równowagi kwasowo-zasadowej organizmu (prawidłowe pH), które zostały zaburzone w wyniku stosowania dodatków do żywności, lekarstw i żywności.

Nie wolno zapominać, że woda butelkowana, oprócz negatywnego wpływu na środowisko, związanego z jej dystrybucją, może kosztować nawet 10 000 razy więcej niż woda z kranu! Załóżmy, że rodzina wydaje 40 euro miesięczne na wodę w butelkach, czyli roczny koszt wyniesie prawie 500 euro. Oznacza to, że inwestycja w filtr wodny i jonizator AQUARION spłaci się już po 3 latach. Od momentu jego zakupu, nie dość że spożywa się dobrą jakościowo wodę prawie za darmo, to jeszcze oszczędza się 1400 butelek PET, spośród których aż 86% kończy jako śmieci zanieczyszczające naszą planetę.

Ale to nie wszystko! Istnieje szansa na zdobycie wysokich zysków małym nakładem pracy, wystarczy tylko, że podzielisz się swoimi doświadczeniami z sąsiadami, dzięki czemu, w gronie Twoich znajomych przybędzie parę nowych fanów urządzenia AQUARION. Matematyka jest prosta: jeden sąsiad – 500 euro rocznie, 5 sąsiadów – 2500 euro rocznie, ale przede wszystkim oszczędzamy dużą ilość PET butelek każdego roku. Czy to nie jest wspaniałe?

Źródła: Container Recycling Institute, US data, Pacific Institute, 2006 Earth Policy Institute ’Bottled Water: Pouring Resources Down the Drain’, Emily Arnold and Janet Larsen

« POWRÓT DO AKTUALNOŚCI

Przeczytaj również pozostałe tematy
Oferta
Informacje
Wróć do spisu treści