Osteoporoza
Osteoporoza
* - produkt dostępny w ofercie globalnej Calivita International. Lista produktów firmy Calivita ma charakter informacyjny! Przedstawia najodpowiedniejsze suplementy wspierające funkcje organizmu w przypadku danej dolegliwości. Niektóre przedstawione produkty Calivita nie powinny być stosowane jednocześnie. Informacje tu zawarte służą wyłącznie do celów informacyjnych i nie zastępują diagnozy, konsultacji lekarskiej czy farmakologicznego leczenia.
Co to jest osteoporoza
Osteoporoza to zmiana struktury i składu kości w wyniku czego stają się one bardziej podatne na złamania. Sam proces może przebiegać przez lata bez żadnych objawów. Czy można temu zapobiec, czy jest to nieuniknione na starość? Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystko, co możemy podjąć profilaktycznie, będziemy mogli cieszyć się beztroską starością.
Nasze kości są nieustannie zmieniane i budowane zgodnie z potrzebami, które determinują czynniki zewnętrzne. Wzrost lub spadek masy ciała, aktywny udział w sporcie lub brak aktywności, wymagają innej budowy kości, dlatego w naszych kościach zachodzą zmiany. Łączną masę kostną osiąga się około 25 roku życia. Stan ten utrzymuje się przez kilka lat, po czym masa kostna zaczyna się zmniejszać. Osiągając najwyższą możliwą całkowitą masę kostną możemy wiele zdziałać dla naszego zdrowia. Osteoblasty, komórki budujące kości i osteoklasty, komórki, które rozkładają kość normalnie działają w równowadze do 25 roku życia.
Co zwiększa ryzyko osteoporozy
Oprócz wyżej wymienionych czynników na ich równowagę mogą działać różne hormony i leki. Estrogen to żeński hormon płciowy, który zmniejsza aktywność osteoklastów. Dlatego spadek masy kostnej dotyka kobiety w okresie menopauzy, kiedy spada produkcja estrogenu. Istnieje ryzyko, że na osteoporozę są narażone wszystkie osoby w rodzinie, które miały już przypadki osteoporozy, a także osoby, które długotrwale przyjmują leki zwiększające ryzyko tej choroby. Przykładem są kortykosteroidy, które ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne stosowane są w chorobach autoimmunologicznych zmniejszają wchłanianie wapnia w jelicie i jednocześnie zwiększają jego wydalanie.
Nieświadomie można również przyspieszyć rozwój osteoporozy poprzez regularnie stosowanie inhibitorów pompy protonowej, w celu zmniejszenia wydzielania kwasu solnego w żołądku. Dodatkowo ryzyko osteoporozy zwiększają złe nawyki, takie jak palenie, nadmierne spożywanie kawy, alkoholu i napojów gazowanych zawierających dużo kwasu fosforowego oraz siedzący tryb życia.
Jak ustrzec się osteoporozy
Ryzyko osteoporozy można jednak znacznie zmniejszyć przestrzegając następujących wskazówek: należy jak najwięcej się ruszać (ćwiczenia) i wprowadzić do diety odpowiednie dawki wapnia, magnezu i witaminy D oraz K2 (MK-7).
Zatem jedz różnorodne potrawy, które będą obejmować nasiona, ryby, nabiał, warzywa i owoce. Dla lepszego wchłaniania najlepiej byłoby podzielić dzienną dawkę na mniejsze porcje i przyjmować przez cały dzień. Dobrze jest umiarkowanie eksponować skórę na słońce, ponieważ nasz organizm produkuje witaminę D, ale jednocześnie musimy uważać latem, aby nie narażać się na szkodliwy okres między 11 a 17 godziną. Ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na regularną aktywność fizyczną. Niezależnie od tego, czy jest to półgodzinny spacer w średnim tempie, czy jakiekolwiek inne ćwiczenie, nacisk zawsze kładzie się na regularność. Dla budowania kości najbardziej korzystne ćwiczenia są przeciwdziałające grawitacji, takie jak szybki marsz.
Obecnie duża liczba osób nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb żywieniowych, np. z powodu nietolerancji laktozy lub alergii na białka mleka lub z powodu nieregularnego jedzenia. Dlatego warto przyjmować naturalne suplementy zawierające wapń w formie organicznej, która jest najlepiej przyswajalna. Najlepsza formuła to taka zawierająca wapń i magnez, ponieważ wchłanianie wapnia jest najlepsze w połączeniu z magnezem w proporcji 2: 1. Przestrzegając diety i trybu życia zwiększasz szanse, że złote lata przyniosą Ci lepszą kondycję i zdrowszy wygląd.
Nowa kombinacja zapobiegająca osteoporozie
Wapń + Magnez + Witamina D + lizyna
Żywa kość nigdy nie odpoczywa, ale ciągle się zmienia i rekonstruuje. Zatem jaki wpływ mają minerały, witaminy oraz aminokwasy na kondycję kości.
Lizyna – nowe podejście do osteoporozy
Eksperci w ostatnim czasie rekomendują wszystkim osobom z osteoporozą połączenie wapnia, magnezu, witaminy D i lizyny w celu uzyskania najlepszego efektu terapeutycznego. Zalecenie to opiera się na najnowszych odkryciach, że spożycie aminokwasów lizyny zwiększa wchłanianie wapnia i znacznie zmniejsza jego utratę z moczem. Lizyna stymuluje komórki budujące tkankę kostną i kolagen. Kilka badań klinicznych uzasadnia nowe podejście do profilaktyki i leczenia osteoporozy, czyli uwzględnia lizynę. Produkt Lysine Plus, zawiera 1000 mg lizyny i 100 mg witaminy C w dwóch kapsułkach, co stanowi zalecaną dzienną dawkę lizyny.
Oprócz tych korzyści wszystkie osoby stosujące lizynę będą miały dodatkowy korzystny wpływ na zdrowie. Prace laureata Nagrody Nobla, dr Linusa Paulinga, wskazują na poprawę stanu w dusznicy bolesnej i naczyń wieńcowych dzięki lizynie. Dr Pauling zalecił w tym celu jednoczesne przyjmowanie lizyny i witaminy C. Wiadomo również, że lizyna zapobiega replikacji wirusa opryszczki i jej przyjmowanie może chronić przed tymi wirusami.
Kto jest zagrożony osteoporozą
Częściej występuje u kobiet po wczesnej menopauzie, kobiet szczupłych, nie uprawiających aktywności fizycznej i mniej narażonych na słońce, u kobiet, których dieta oparta jest na białku zwierzęcym (mleko, ser, mięso, ryby) i zbożach, palących, kobiet spożywających duże ilości alkoholu i kawy oraz osoby leczone sterydami i lekami neutralizującymi kwas żołądkowy. Osteoporoza jest zwykle wykrywana podczas złamań czy po upadku, przez bóle kręgosłupa, które pojawiają się zwłaszcza po dłuższym staniu lub przenoszeniu ciężarów. Inne objawy to: ból pleców, stopniowa utrata wzrostu po postawie zgiętej, ból kości, utrata wzrostu, przygarbiona postawa, zwisające zęby, kifoza.
Ból pleców a witamina D
Nasz organizm produkuje witaminę D z promieni UV, dlatego nazywa się ją witaminą słońca.
W miesiącach zimowych, nawet na nasłonecznionych terenach, zmniejsza się występowanie i intensywność nasłonecznienia. W niedawnym badaniu brak światła słonecznego w zimie wiązał się z występowaniem bólu pleców, który podczas zimnych miesięcy występuje częściej niż zwykle. Badania (Dr. Stewart B. Leavitt, Pain Treatment Topics) pokazuje, że pacjenci z przewlekłym bólem pleców zwykle mają nieodpowiedni poziom witaminy D. Okazuje się, że kiedy podaje się witaminę D, ból znika lub znacznie się zmniejsza.
Czy wiedziałeś? Więcej nie znaczy lepiej!
Powszechnym błędem przyjmowanie całej dziennej ilości wapnia na tabletkę (800-1000 mg), a wiadomo, że w ilościach większych niż 300 mg wchłanianie wapnia zatrzymuje się w jelitach !!! Dlatego wszystkie suplementy diety Calivita zawierające wapń (Strong Bones, Calcium Magnesium Plus) nie zawierają więcej niż 300 mg wapnia na kapsułkę i można je przyjmować kilka razy dziennie.
Calcium Magnesium Plus zawiera 200 jm witaminy D na 2 tabletki jako 100% zalecanego dziennego spożycia. Calcium Magnesium Plus zawiera wapń w postaci węglanu wapnia, a ta forma zapewnia najwyższą koncentrację wapnia na gram.
Jak zapobiegać osteoporozie?
Zmniejszenie ryzyka osteoporozy i zachęcanie do odbudowy kości można podsumować w tych dwóch kluczowych warunkach wstępnych dla zachowania gęstości mineralnej kości.
Dobre spożycie wapnia do 35 roku życia
Ilość wapnia wprowadzonego w okresie dojrzewania jest niezwykle ważna dla wytrzymałości i gęstości kości w wieku dorosłym, a także zachęcanie dzieci do spożywania pokarmów bogatych w wapń.
Profilaktyka, czyli tzw. zapobieganie utracie wapnia od 35 roku życia, które obejmuje:
codzienne przyjmowanie pokarmów zawierających łatwo przyswajalny wapń. Pokarmy zawierające znaczne ilości łatwo przyswajalnego wapnia: sezam, mak, migdały, niskotłuszczowy jogurt, brokuły, kalafior, tofu, fasola, warzywa liściaste, seler, mąka z chleba świętojańskiego. Kobiety w okresie menopauzy powinny często spożywać pokarmy zawierające estrogeny roślinne, zwłaszcza tofu, jabłko, koniczynę, lucernę (Green Care) oraz produkty zawierające estrogeny roślinne (Menopausal Formula lub VitalWoman)
Ćwicz regularnie
Bardzo ważne jest unikanie pokarmów i napojów, które utrudniają wchłanianie wapnia w organizmie – napojów gazowanych, czerwonego mięsa, kawy, alkoholu, otrębów pszennych, pieczywa graham, cukru i prostych węglowodanów, następnie pokarmów bogatych w szczawiany (szpinak, sałata), fitynianów (płatki zbożowe, rośliny strączkowe). Zawartość fitynianu można zmniejszyć mocząc rośliny strączkowe i zboża przez 12 godzin, a po wlaniu wody przez kolejne 12 godzin w ciemności (pod przykryciem).
Odpowiednia proporcja składników ze względu na wartość pH – jest to niezwykle ważne, ponieważ kwasowość uważana jest za główną przyczynę utraty wapnia z kości w wieku dorosłym. Zaskakujące, jak mało osób wie o tym fakcie i tym samym popełnia duże błędy w diecie. Z tego wynika ignorancja i nieporozumienia na temat mleka. Większość ludzi myśli, że dzienne zapotrzebowanie na wapń może się uregulować, ale przy 3 szklankach mleka. Wiele ostatnich badań przedstawia zupełnie inne fakty na temat korzyści płynących z mleka w zapobieganiu osteoporozie. Mleko krowie jest pokarmem wysokobiałkowym, samo zbyt duże spożycie białka poprzez stosowanie produktów pochodzenia zwierzęcego (mięso i przetwory mięsne, mleko, sery, jaja) prowadzi do nadmiernej kwasowości i utraty wapnia z kości. Badania epidemiologiczne prowadzone w wielu krajach o różnych nawykach żywieniowych potwierdzają te fakty. W szczególności, ponieważ coraz więcej osób korzysta z białka zwierzęcego w diecie, istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju osteoporozy, niezależnie od ilości wapnia w diecie.
Wapń o wchłanianie konkuruje z wieloma minerałami oraz z preparatami wapniowymi zalecanymi do przyjmowania na osteoporozę. Dlatego preparaty wielowitaminowe należy przyjmować o innej porze dnia niż wapń.