Cholesterol
Wysoki cholesterol - preparaty obniżające poziom cholesterolu
* - produkt dostępny w ofercie globalnej Calivita International. Lista produktów firmy Calivita ma charakter informacyjny! Przedstawia najodpowiedniejsze suplementy wspierające funkcje organizmu w przypadku danej dolegliwości. Niektóre przedstawione produkty Calivita nie powinny być stosowane jednocześnie. Informacje tu zawarte służą wyłącznie do celów informacyjnych i nie zastępują diagnozy, konsultacji lekarskiej czy farmakologicznego leczenia.
Jak wygrać z wysokim cholesterolem?
Wybierz zdrowy styl życia!
Według analizy World Health Organizacja (WHO) chorób niezakaźnych, choroby sercowo-naczyniowe to te, które powodują największy poziom śmiertelności światowej populacji. Ich najbardziej niezawodnymi markerami są cholesterol (LDL i HDL), czyli inaczej zwane „tłuszcze we krwi”, oraz trójglicerydy (tłuszcze z pożywienia wchłoniętego do krwi).
Cholesterol jest podstawowym budulcem komórek, związkiem wyjściowym dla niektórych hormonów i enzymów. Nasza dieta poza składnikami odżywczymi, których codziennie potrzebujemy zawiera również cholesterol. Poza tym nasz organizm, sam produkuje cholesterol.
Cholesterol krążący we krwi można podzielić na kilka grup. Jego najbardziej wszechstronną klasyfikacją jest podział cholesterolu na HDL, który jest powszechnie nazywany dobrym cholesterolem i LDL, czyli tak zwany zły. Pierwszy z nich przenosi cholesterol z krwi do wątroby (to znaczy zmniejsza ilość tłuszczu krążącego we krwi), a drugi z wątroby do komórek. Jeśli poziom LDL jest wysoki to rośnie prawdopodobieństwo, że nadmiar cholesterolu będzie przylegał do ścianek naczyń krwionośnych, zmniejszając w ten sposób ich prześwit i obciążając serce, a na dłuższą metę może to prowadzić do obturacji naczyń krwionośnych, które mogą powodować wysokie ciśnienie krwi lub zawał. Na szczęście jeśli te czynniki ryzyka są poddawane regularnym badaniom to można łatwo utrzymać je pod kontrolą.
Jeśli badania lekarskie wskazują na podwyższone wyniki cholesterolu, można zastosować wiele rozwiązań, z których na uwagę zasługują: dieta, zmiana stylu życia, naturalne suplementy czy nawet leczenie (stosowanie leków). Jednak w przypadku słabych objawów lub w profilaktyce zaleca się raczej łagodniejsze rozwiązania, takie jak zwiększona aktywność fizyczna, zmiana stylu życia lub możliwości jakie oferuje sama natura.
Czosnek na cholesterol
Od dawno znaną i lubianą rośliną z domowej apteki jest czosnek. Wiele badań potwierdza jego skuteczność w obniżaniu poziomu „złego” cholesterolu (LDL), jednocześnie zwiększa on poziom „dobrego” cholesterolu (HDL). Według jednego z polskich badań z 2008 r., czosnek znacząco i to w krótkim okresie czasu i w dużym stopniu obniża poziom cholesterolu LDL, podczas gdy HDL wzrasta. Inne, nieco wcześniejsze, badanie z 2007 r. wykazało podobny wynik, z tym że wykazano znaczną poprawę poziomu trójglicerydów. W niektórych kompozycjach łączono dobroczynne działanie czosnku z innymi składnikami aktywnymi obniżającymi cholesterol, na przykład z pektyną jabłkową. Włókna rozpuszczalne w wodzie, takie jak pektyny, posiadają zdolność wiązania zawartego w pożywieniu cholesterolu oraz kwasów żółciowych, zapobiegając w ten sposób ich ponownemu wchłanianiu w jelicie cienkim do krążeniu, powodując, że wątroba jest zmuszona do produkcji kwasów żółciowych z cholesterolu z krwi, zmniejszając w ten sposób jego poziom.
Kwasy omega 3
Kolejna szczególna grupa naturalnych składników aktywnych, która daje nadzieję na skuteczną walkę z wysokim poziomem cholesterolu to grupa wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak EPA i DHA z grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Według licznych badań mają one bardzo pozytywny wpływ na poziom cholesterolu. Dlatego zalecane jest wprowadzenie do jadłospisu ryb morskich. A dla tych, którzy nie mogą zakupić odpowiedniej ilości ryb morskich, doskonała alternatywa to dostarczenie dobrze dobranego suplementu diety, który zawiera te korzystne kwasy tłuszczowe. Dzięki temu w tym samym czasie mniej „innych” (np. nasyconych) kwasów tłuszczowych będzie dostawać się do organizmu. Na szczęście mamy już dostępne i sprawdzone suplementy, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 w postaci skoncentrowanej, uzyskane przez destylację molekularną.
Nopal
Bardzo popularny kaktus nopal ze względu na jego pozytywny wpływ na zdrowie jest również przedmiotem wielu opracowań. Wyniki pokazują, że ten kaktus może być skuteczny w utrzymaniu cholesterolu we krwi na prawidłowym poziomie. Błonnik zawarty w Nopalu jest w stanie obniżyć poziom LDL.
Algi morski - spirulina i chlorella
Prawdopodobnie znasz algi Chlorella i Spirulina. Oba typy alg stanowią cenne źródło białka, składników mineralnych i błonnika. Jednak mogą one nam również pomóc w osiągnięciu właściwych dla zdrowia poziomów tłuszczów we krwi. Tak więc na przykład w jednej grupie badanych, respondenci z 2008 roku zauważyli, że oprócz obniżenia poziomu trójglicerydów i całkowitego poziomu cholesterolu, podczas badania zaobserwowano wzrost poziomu cholesterolu HDL.
Wpływ probiotyków na poziom cholesterolu
Zgodnie z najnowszymi wynikami przyjmuje się, że probiotyki również poprzez obniżenie poziomu cholesterolu mogą przyczynić się do zachowania zdrowia. Badania wykazały, że niektóre ich typy, takie jak Lactobacillus acidophilus mają wpływ na zmniejszenie wchłaniania zwrotnego kwasów żółciowych,powodując, że wątroba będzie zmuszona do produkcji żółci wykorzystując do tego niezwiązany cholesterol z krwi, i zmniejszając w ten sposób jego
poziom. Jeśli dodatkowo połączymy probiotyk z błonnikiem czy fruktooligosacharydami, które należą do prebiotyków, to również skuteczne można obniżyć ogólny poziom cholesterolu.
Te dodatkowe składniki aktywne mogą oczywiście odgrywać znaczącą rolę w profilaktyce, ale można również zauważyć, że w leczeniu łagodnych objawów mogą być również pomocne. Więc zanim rzucimy leki agresywnej terapii - w porozumieniu z lekarzem - mamy nieskończone możliwości dla naturalnego rozwiązania problemu wysokiego cholesterolu.