Trawienie
Składniki zawarte w poniższych produktach korzystnie wpływają na Trawienie
* - produkt dostępny w ofercie globalnej Calivita International. Lista produktów firmy Calivita ma charakter informacyjny! Przedstawia najodpowiedniejsze suplementy wspierające funkcje organizmu w przypadku danej dolegliwości. Niektóre przedstawione produkty Calivita nie powinny być stosowane jednocześnie. Informacje tu zawarte służą wyłącznie do celów informacyjnych i nie zastępują diagnozy, konsultacji lekarskiej czy farmakologicznego leczenia.
Niestrawność - problemy trawienne
Renata Armanda, BSc. ing. specjalista od żywienia
Co to są wzdęcia?
Wzdęcia to zwiększona ilość powietrza w układzie pokarmowym i jest to częsty problem zwłaszcza kobiet w starszym wieku. Zwykle bakterie z grupy coli (jelitowe) i beztlenowe wytwarzają niewielkie ilości gazów - dwutlenku węgla, wodoru i metanu, który stanowi większość gazów jelitowych. Mniejsza część związana jest z siarką, która jest odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach. Niektórzy ludzie są genetycznie podatni na wzdęcia z powodu dłuższego jelita lub skłonności do zatykania, w wyniku czego toksyczne odpady powstające w wyniku trawienia dłużej zatrzymywane są w jelitach przez co bakterie mają więcej czasu na wytworzenie gazu. Przyczyną może być nietolerancja niektórych pokarmów (np. mleka), nieswoiste zapalenie jelita lub intensywny tryb życia i szybkie (złe) odżywianie.
Wzdęcia to zjawisko, które w dużej mierze zależy od rodzaju spożywanego pożywienia i rodzaju bakterii, które mamy w jelitach. Dlatego ważne jest regularne przyjmowanie enzymów trawiennych i pożytecznych bakterii niezbędnych do stworzenia i utrzymania zdrowej flory jelitowej.
Skąd się biorą gazy?
Najczęstszą przyczyną wzdęć i nadmiernego gromadzenia się gazów jest połączenie niedostatecznego żucia pokarmu (połykanie powietrza) oraz rodzaju pokarmu i bakterii obecnych w jelitach. Naturalna skłonność do tworzenia gazów wzrasta wraz z wiekiem, brak enzymów potrzebnych do trawienia (zwłaszcza węglowodanów, powodujących fermentację) i zmiany flory jelitowej. Jeśli trawienie jest utrudnione ze względu ze zmniejszoną produkcję enzymów trawiennych, większa ilość tylko częściowo strawionego pokarmu trafia do jelita grubego, gdzie zachodzi jego fermentacja i zwiększa się liczba szkodliwych bakterii. Proces ten wzmaga wolniejsza perystaltyka jelit, zaparcia, obecność uchyłków. Dlatego przyjmowanie enzymów trawiennych (Digestive Enzymes) znacznie polepsza tę sytuację.
Jakie pokarmy sprzyjają tworzeniu się gazów?
Węglowodany (cukier, zboża, błonnik) - ulubione przez bakterie fermentacyjne. Niektóre węglowodany nie ulegają całkowitej degradacji (rafinoza) i wchodzą do bakterii okrężnicy i powodują gromadzenie się gazów (szczególnie kapusta, brokuły, szparagi i niektóre zboża). Innym przykładem jest laktoza z cukru mlecznego, której strawność jest ograniczona, dlatego spożywanie dużych ilości produktów mlecznych i mleka często powoduje powstawanie gazów, wzdęcia, skurcze i biegunkę.
KILKA PORAD
- Pokarm musi być dobrze przeżuwany.
- Przełykanie źle przeżutego jedzenie powoduje, że połknięte zostaje też dużo powietrza, które pozostanie „uwięzione” w jelitach.
- Należy wybierać produkty pełnoziarniste i ryż, zwracając uwagę, że takie jedzenie może początkowo trochę potęgować zakłócenia, a na dłuższą metę regulować zaparcia.
- Dostarczaj zdrowych bakterii układu pokarmowego.
- Ważne jest, aby zapewnić stałe przyjmowanie zdrowych bakterii (zwłaszcza po antybiotykoterapii). Produkty zawierające probiotyczne bakterie - ProbioBalance i Ac Zymes.
- Pomóż enzymom trawiennym.
- Enzymy trawienne (Digestive Enzymes) redukują niestrawione resztki pokarmu, zmniejszając w ten sposób ich obecność w jelicie grubym. W ten sposób aktywnie zmniejsza ilość wytwarzanego gazu.
- Odnów zaburzoną florę jelitową.
- W przywróceniu stanu równowagi zdegradowanej flory jelitowej pomogą probiotyki (ProbioBalance / Ac Zymes). W większości przypadków na długo przed tym pierwszym oczyszczeniem jelit (obecna jest niepożądana flora jelitowa) należy stosować ParaProteX i Digestive Enzymes przez okres od jednego miesiąca do dwóch.